Správna výživa - vlastnosti, základné princípy a základné recepty + fotky

Väčšina obyčajných ľudí vie, že kľúčom k ľudskému zdraviu je dobrá strava ich denného jedla, hoci mnohí to často prehliadajú. Čo potom začnú premýšľať s ľútosťou.

Dnes chcem podrobnejšie prebrať túto otázku a presvedčiť svojich čitateľov, že správne menu pre každý deň môže zlepšiť nielen vaše zdravie, ale aj veľa radosti zo samotného procesu konzumácie zdravých potravín.

Existuje mnoho receptov a základov správnej výživy, ako aj metódy varenia s obrovskou škálou výrobkov, takže si každý môže vybrať vhodné menu na určité časové obdobie.

Chcete vedieť, ktoré potraviny by sa nemali konzumovať, aby bolo telo zdravé? Ktorí odborníci radia? Ako schudnúť alebo budovať svalovú hmotu? Potom o tom budeme hovoriť.

Zdravá výživa - vymedzenie a uplatňovanie

\ t

S cieľom podrobne pochopiť problematiku výživy, odporúčania na používanie a zvoliť si individuálnu stravu, musíte poznať samotnú definíciu „správnej výživy“.

Správna alebo zdravá výživa je jednou zo základných zložiek udržiavania zdravia, aby sa zabezpečilo normálne prostredie pre rozvoj, rast a život jednotlivca ako celku, ako aj na posilnenie funkčnosti organizmu a zabránenie vzniku chorôb.

V žiadnom prípade nestojízvážte správnu výživu tvrdú alebo dokonca dočasnú diétu. Ľudia, keď dávajú prednosť správnej výžive, dodržiavajú ju až do konca života.

Toto je vysvetlené skutočnosťou, že človek začne jesť správne, je vtiahnutý do procesu a zvyk, viete, je hrozná sila.

Okrem toho, ak sa rozhodnete ju opustiť, stratíte všetky potešenie zo zdravej výživy v podobe vyváženej hmotnosti, ľahkosti a sily, energie a celkového vnútorného stavu.

Človek by si mal pamätať niektoré nuance zdravej výživy:

 • kategoricky nevyžaduje pôst, naopak, vždy existuje možnosť mať plné a chutné občerstvenie s tým, čo sa vám páči;
 • vždy a v akejkoľvek situácii je možné zistiť, čo je potrebné obnoviť, aby ste sa vyhli nepríjemnosti, najmä ak ste na návšteve;
 • voľba poskytuje úplnú slobodu, neexistujú žiadne záporné zákazy.

7 zásad zdravého stravovania

Na zachovanie zdravej výživy by ste nemali neustále počítať kalórie, stačí dodržať odporúčania a konať podľa plánu.

Chcete jesť racionálne, zohľadnite ichzásady:

Potraviny v časti. Nevyžaduje kŕmenie vášho tela každé 2-3 hodiny. To znamená, že by mala byť diéta: raňajky, obed a večera. Navyše, ak naozaj chcete jesť, môžete mať občerstvenie niekoľkokrát.

Pamätajte, že porcie by nemali byť veľké, je lepšie cítiť sa trochu hladovojší ako tí, ktorí jedli.

Racionálne raňajky sú najlepším a správnym začiatkom dňa. Niet divu, že hovoria, že jedia raňajky sami. Dodá energiu za deň, a môžete si dopriať sladký dezert.

Požadovaná zelenina a ovocie. Zabezpečujú normálne fungovanie tela, obsahujú minerály, vitamíny, stopové prvky a vlákninu.

Pri výbere mäsa je lepšie uprednostniť chudé mladé hovädzie mäso alebo hydinu. Záleží tiež na veľkosti porcie a spôsobe prípravy. Mäso správne podávané na obed, vo forme príloh ideálne vhodné pre zeleninu, ale nie obilniny a žiadne cestoviny.

Vyžadujú sa fermentované mliečne výrobky, ale s nízkym obsahom tuku. Tí, ktorí chcú schudnúť, by mali opustiť kyslú smotanu a smotanu.

Spotreba vody. Vďaka nej sa telo normalizujemetabolické procesy a črevnú funkciu.

Odporúča sa vypiť až 8 pohárov vody denne, hlavnú časť ráno, jednu pohárik nalačno pred raňajkami, aby sa vaše telo osviežilo.

Je potrebné piť pomaly v malých dúškoch, teplota vody by mala byť teplota miestnosti.

Soľ a cukor v miernom množstve, postupne znižovať ich dávkovanie. Cukor ovplyvňuje hladinu glukózy v cievach, preto je dôležité kontrolovať výživu. Kvôli vplyvu soli sa v tele hromadí tekutina a objavuje sa opuch.

Odborníci v oblasti zdravej výživy sa domnievajú, že nie je potrebné drasticky meniť každodenné potraviny na zdravé, musíte na ňu postupne prejsť, bez násilia voči telu.

Zoznam zložiek zdravého stravovania

\ t

Konzumácia týchto potravín zabezpečuje zdravú výživu: \ t

 • Zelenina a ovocie. Sklad vitamínov, vlákniny a užitočných stopových prvkov;
 • Bobule. Prírodný antioxidant, bohatý na živiny, aj keď zmrznutý, nestráca svoje prospešné vlastnosti;
 • Krupica a kaše. Je bohatý na komplexné sacharidy, ktoré dlhodobo poskytujú pocit sýtosti;
 • Orechy a sušené ovocie. Udržať užitočné vlastnosti, ktoré nie sú horšie ako čerstvé po dlhú dobu. Ideálne na občerstvenie;
 • Mäso z hydiny. Obsahuje potrebné bielkoviny a aminokyseliny, ako aj nízku úroveň kalórií;
 • Mliečne výrobky.Nasýtené proteínmi, vápnikom a aminokyselinami, odoláva žiareniu a toxínom;
 • Ryby a morské plody.Vhodné pre proteíny, mikroelementy, omega-kyseliny, vitamíny;
 • Zelený čaj.Výborný antioxidant, stabilizuje telo.

Celý zoznam uvedených výrobkov sa asimiloval bez úsilia.Ale ťažko stráviteľné potraviny by mali byť prítomné aj v strave, len mierne.Tieto zložky zahŕňajú kávu, čaj, korenia, čokoládu, korenie, soľ a cukor.

Zdravá strava

Pri príprave jedálneho lístka dodržiavajte zásady zdravej výživy:

 • Ovocie sa používa v samostatnom miske.Ani to nebolí, ako snack, krátko pred obedom alebo večerou.
 • Nemiešajte rôzne proteíny (ryby a mlieko).
 • Pokúste sa oddeliť bielkovinové potraviny od sacharidov.Napríklad je lepšie podávať varené alebo pečené zemiaky s mäsom a nie vyprážané zemiaky.
 • Je lepšie podávať kapustu potravinám obsahujúcim tuky, pretože rozkladá tuky, ktoré znižujú produkciu žalúdočnej šťavy.
 • Potraviny s vysokým obsahom sacharidov (zemiaky, chlieb) nie sú vhodné na kyslé potraviny.
 • Bielkoviny nie sú kompatibilné s tukmi, napríklad maslom so syrom alebo vajcami so zakysanou smotanou.
 • je potrebné kontrolovať používanie škrobu v jednom sedení, neviazať zemiaky alebo obilniny chlebom.
 • Mal by sa minimalizovať príjem celého mlieka.
 • zelená zelenina - stimulátor fungovania tela, vhodný na akékoľvek jedlo.
 • množstvo oleja alebo kyseliny spomaľuje absorpciu proteínov.

Odporúčania špecialistov

Pri správnej výžive tehotných žien a dojčiacich žien by sa mali podávať odporúčania pre odborníkov.nie je to množstvo, ktoré prevláda, ale kvalita použitých výrobkov a metódy ich prípravy

S cieľom zabezpečiť a porodiť zdravé dieťa je potrebné mu poskytnúť primeranú výživu pred narodením a orgán matky tiež dostal všetky potrebné látky.

Pre dojčiace matky je o niečo ťažšie vyrovnať svoju stravu z dôvodu problémov s črevami dieťaťa a alergickými reakciami.

Proteíny v strave dieťaťa zohrávajú obrovskú úlohu, pretože neustále rastie, preto by sa deťom mala poskytovať správna výživa pre každý deň.Nadmerná pohyblivosť prispieva k rýchlemu metabolizmu, takže vždy chcú jesť.Občerstvenie je v tomto prípade jednoducho povinné.

Pri konzumácii soli by malo byť dieťa obmedzené a namiesto sladkostí je lepšie dávať prednosť prírode vo forme plodov a plodov.Pitná strava by mala byť správne vyvážená.

Správna výživa pre proces chudnutia je jednoducho nenahraditeľná, zatiaľ čo hlavná vec je, že spotrebované kalórie neprekračujú výdavky.

Len postupujte podľa odporúčaní, vzdávajte sa alkoholu a jednoduchých sacharidov, jedzte po častiach, znížte proporcionalitu a aktívne sa zapojte do fyzického cvičenia.

Na získanie svalovej hmoty by správna výživa mala obsahovať výrobky z bielkovín, sacharidov a tukov v pomere k 50%, 30% a 20%. Po fyzickej námahe je jesť viac sacharidov, ako aj ráno.

Stojí za to spotrebovať asi 3-4 litre tekutiny. Aby vás pocit hladu neobťažoval, mali by ste v noci zjesť 200 gramov tvarohu.

Zoznam zakázaných potravín

Niektoré potraviny nie sú prospešné, ale naopak len škoda: zaťažuje vás, chcete spať, vedie k vážnym ochoreniam, pridáva kilogramy, zhoršuje stav a vzhľad pokožky, vlasov a nechtov.

Preto je lepšie, aby ste sa s takýmito výrobkami nestali priateľmi a nepretržite prerušovali vzťahy, medzi ktoré patria:

 • omáčky, kečupy a majonéza;
 • cukor, maslo, káva a kakao;
 • uhorky, údené potraviny, konzervanty a vyprážané potraviny;
 • rýchle občerstvenie a salámy;
 • alkoholické nápoje.

Na záver by som chcel povedať, že strava správnej výživy je prístupná všetkým, hlavná vec je chcieť, naladiť sa a ísť hladko.

A pod podmienkou všetkýchOdporúčania správnej výživy sa rýchlo stanú zvykom a nechcete sa vrátiť do predchádzajúceho života. Buďte zdravý, krásny a šťastný!

Fotografie výsledkov chudnutia so správnou výživou