Čo môžete jesť dojčiace mama - nutričný plán a diéta pre zdravé mamičky + fotky

Po pôrode, najmä ak boli ťažké, matka potrebuje rýchlo obnoviť svoje zdravie a zároveň poskytnúť dieťaťu všetky potrebné výživové prvky.Preto by sa k otázke výživy mladej matky malo pristupovať zodpovedne.Koniec koncov, žena počas dojčenia môže jesť ďaleko od všetkých výrobkov.

Gynekológovia neúnavne varujú svojich pacientov, že v období po pôrode je potrebné dodržiavať prísnu diétu, ktorá vylučuje škodlivé produkty.A to je obzvlášť dôležité, ak sa žena rozhodla dojčiť dieťa.

Napriek tomu sa však dnes veľké množstvo žien ešte nenaučilo správne robiť diétu.

Treba tiež poznamenať, že pojem „obdobie po pôrode“ je pomerne rozsiahly a zahŕňa niekoľko časových intervalov.Každý z týchto intervalov je dôležitý a kladie určité požiadavky na stravu mojej matky.

Prvé obdobie zahŕňa 3 dni po dodaní, druhé 3-6 mesiacov.Zvážte podrobnejšie, čo môžete jesť dojčiace mama a kedy.

Vzorové menu pre prvé obdobie

V prvých 3 dňoch po narodení sa telo ženy musí zotaviť z prežitého stresu.Vo väčšine prípadov pôrod nie je tak dobrý, ako by sme chceli, takže výskyt rôznych druhov komplikácií nie je nezvyčajný.

V dôsledku toho môžu ženy mať slzy alebo poranenia tkaniva.To vedie kže lekár je nútený šiť a predpísať špeciálne lieky.

.v gastrointestinálnom systéme.A to je dôvod, prečo by tieto dni mali venovať osobitnú pozornosť zloženiu stravy.Mal by obsahovať potraviny, ktoré pomôžu zachovať imunitu a obnoviť stolicu.

Mnohé ženy sa pýtajú, či dojčiaca matka môže počas tohto obdobia jesť mäsové výrobky.Odborníci sú si istí, že užitočné látky, ktoré sú obsiahnuté v mäse sú nevyhnutné pre mamičky.To však neznamená, že by ich strava mala zahŕňať klobásy.

Odporúča sa obmedziť používanie nízkotučného vareného hovädzieho mäsa.Ovocie a zelenina sú povolené len pečené jablká.

Je to preto, že potraviny bohaté na vlákninu v prvých dňoch po narodení môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.Preto musíte jesť diétne polievky, kašu na vode.Spotreba mliečnych výrobkov sa musí znížiť na minimum.Jedinými výnimkami sú tvrdé syry.

Niektoré dámy sa dôsledne vyhýbajú konzumácii pevných potravín, a preto ich nahrádzajú nápojmi.Odborníci sa však domnievajú, že pitie veľkého množstva vody je potrebné len vtedy, keď dieťa aktívne nasáva mlieko.

V prvých dňoch sa to nestane, preto by sa mala obmedziť na 1 liter vody za deň.V skutočnosti sa riziko laktostázy výrazne zvýši.

V prípade, že dodávka bola umelá (cisársky rez), je prísne zakázané jesť prvý deň.Je povolené piť iba vodu bez plynu.Ak ste mučení intenzívny smäd, mali by ste sa pokúsiť uhasiť s malým množstvom citrónovej šťavy.

Špecialisti sa často pýtajú, čo jesť po pôrode ošetrovateľskej matke, ktorá prešla cisárskym rezom, pretože ženy sú presvedčené, že v strave sú zásadné rozdiely.

Strava žien v tomto prípade sa však líši len v prvých dňoch.Na druhý deň sa dôrazne odporúča používať nízkotučný kefír.To je nevyhnutné na začatie práce žalúdka, ktorý je po anestézii významne oslabený.Tretí deň sa ich diéta nelíši od diéty nasledovanej viviparóznymi matkami.

Vzorové menu na prvých 30 dní

Prvý mesiac po pôrode mnohých matieksa stáva skutočným testom.Je to spôsobené tým, žeObmedzenie je najprísnejšie Mnohé výrobky sú škodlivé pre dieťa, niektoré môžu spôsobiť alergickú reakciu, ktorá mladej matke poskytne veľa problémov.

A tak lekár kladie prísne obmedzenia na otázku výberu potravín. Čo je v tomto období dovolené jesť?

  • Odrody tvrdých syrov.

  • Zemiaková kaša.

  • Nízkotučné mliečne výrobky.

  • Akákoľvek kaša na vode s výnimkou ryže (môže spôsobiť zápchu u dieťaťa).

  • Varené ryby.

  • Varené králičie mäso, kurča.

  • Suché sušienky.

  • Slabý čaj.

  • Diétne polievky.

Upozorňujeme vás na skutočnosť, že úplný zoznam povolených výrobkov sa zobrazuje v tabuľke s názvom, že môžete jesť dojčiacu matku, ktorá obsahuje rozšírený zoznam s vysvetleniami.

Túto tabuľku často poskytuje samotný lekár, pretože mať ju v náručí je oveľa jednoduchšiariadiť sa tým, že môžete jesť a čo je lepšie sa vzdať.

Fotky, ktoré môžete jesť dojčiace mama